Co to jest Adres IP?

Adres IP - to liczba 32-bitowa, która identyfikuje serwer (komputer) podłączony do innego serwera lub Internetu. Jest używany w celu komunikowania się poprzez transfer pakietów przy użyciu TCP/IP. W ten sposób można zidentyfikować około 4 miliardów serwerów.

Adres IP nie jest na stałe przypisany do pojedynczego komputera, może się niejednokrotnie zmieniać. Zmiana adresu IP następuje najczściej podczas ponownego podłączenia do sieci.

Zapis adresu IP następuje najczęściej w systemie dziesiętnym(cyfry oddzielone kropkami), a znacznie rzadziej w systemie dwójkowym bądź szesnastkowym (oddzielone dwukropkami lub spacjami).

Wyróżniamy kilka rodzajów protokołów adresu IP: IPv4, IPv5 oraz Ipv6. Najczęciej spotykana jest wersja czwarta (Ipv4). Niestety z biegiem czasu pula wolnych adresów IP zaczęła się wyczerpywać. Aby zapobiec ewentualnemu wykorzystaniu wszystkich możliwych adresów IP rozpoczęto prace nad nowszymi wersjami Internet Protocol. Tak powstała wersja piąta (IPv5), która miała rozszerzyć możliwości poprzedniej wersji lecz nie zdobyła zbytniej popularności.